Šport pôsobí na naše telo i myseľ veľmi pozitívne. Športovaním naše telo vyplavuje endorfíny, tzv. hormóny šťastia, ktoré sú pre našu psychickú pohodu nevyhnutné, a taktiež si ním budujeme vysnívané telo. Kde by však bolo športovanie bez vyváženej a zdravej stravy? Výživa a športovanie ide ruka v ruke, jedno nemôže byť efektívne účinné bez druhého.
Pri dosahovaní lepších výsledkov v športe alebo pri redukcii hmotnosti predstavuje racionálna strava v pomere až 70% a šport 30% . Vyvážená a zdravá strava dokáže pozitívne ovplyvniť naše zdravie a zvýšiť športový či pracovný výkon. Rovnako športovanie napomáha k prevencii rôznych chorôb a pomocou neho formujeme naše telo.
HLAVNÉ ZÁSADY PRE ŠPORTOVCOV
Pomocou zdravej výživy a správneho zloženia stravy môžeme dosiahnuť zvýšenie našich športových výkonov. Akým spôsobom toho docieliť?Športovci by si mali najskôr uvedomiť, že dôležité je nielen zloženie ich jedálnička, ale i časový harmonogram, kedy a aké potraviny konzumovať. Veľmi dôležitý je výber kvalitných a zdravých potravín, ale taktiež ich správna úpravu spolu s nutričnou stratégiou výživy. To môžeme považovať za jeden z najdôležitejších regeneračných prostriedkov. Každý športovec by si mal najskôr vyskúšať, ktorá strava a v akom množstve mu vyhovuje a nespôsobuje ťažkosti. Ak je športovec skúsenejší, vie si sám vybrať optimálne vhodné nutričné prostriedky na doplnenie a regenerovanie organizmu.
VÝŽIVA PO FYZICKOM VÝKONE
Po určitej fyzickej záťaži by mal každý športovec dodávať telu takú stravu, ktorá spĺňa doplňujúcu a regeneračnú úlohu. Najdôležitejšie je ihneď po športovej záťaži doplniť tekutiny a stratenú energiu. V stravovacej činnosti treba následne pokračovať a danou konzumáciou dopĺňať hlavne biologicky aktívne látky (napr. vitamíny). Dôležité je, aby strava nezaťažovala organizmus, mala by byť ľahko stráviteľná. Strava, ktorú športovec skonzumuje po fyzickej záťaži vysoko ovplyvňuje následný anabolický proces (syntézna reakcia, ktorá slúži na tvorbu zložitejších nových látok).
VÝZNAM SACHARIDOV PRI REGENERÁCII
Sacharidy majú najdôležitejšiu funkciu pri regenerácii, pretože sa prostredníctvom nich vytvára v tele športovca zásobná energetická látka – tzv. glykogén, ktorý sa tvorí v pečeni a svaloch. Pokiaľ má športovec malé zásoby glykogénu, tak i jeho výkon nemôže byť optimálny, pretože rýchlo sa energeticky vyčerpá. Sacharidy dodávajú telu nielen energiu ale vytvárajú i biologicky potrebné mechanizmy:
- stimulujú produkciu inzulínu, tento hormón podporuje rast svalov a ich energetickú zásobu,
- sacharidy s kombináciou bielkovín zlepšia doplnenie energie do svalov a obmedzia produkciu kortizolu, ktorý rozkladá svalovinu.
Najideálnejšie je konzumovať potraviny alebo nápoje s vysokým obsahom sacharidov do 15 minút po záťaži. To predstavuje časový interval, kedy sú enzýmy zodpovedajúce za tvorbu glykogénu najaktívnejšie a najrýchlejšie doplňujú glykogén rýchlosťou 7-8% na hodinu. Cieľový príjem je 1g na 1kg hmotnosti športovca, každé 2 hodiny po dobu 6 až 8 hodín. Príklad: ak športovec váži 75kg, potrebuje okolo 75g sacharidov v priebehu prvých dvoch hodín po výkone. O dve hodiny neskôr by mal prijať ďalších 75g. Najdôležitejší nutričný faktor, ktorý ovplyvňuje tvorbu svalových zásob glykogénu je množstvo prijatých sacharidov. V prípade ďalších otázok alebo nejasností sa obráťte na výživového poradcu Ing. Libora Javra z Výživového štúdia SH NUTRITION.