Ako správne formovať postavu – tipy od trénera

kino2Pre tento náš článok sme oslovili odborníka, ktorý sa pohybuje vo sfére fitness a formovania postavy niekoľko rokov. V tejto oblasti má neoceniteľné skúsenosti, čoho dôkazom sú i jeho výsledky. V našom článku a rozhovore rozoberie problematiku formovania postavy, poradí začiatočníkom ako i poukáže na zásadné chyby, ktorých sa viacerí dopúšťajú.

Na úvod sa našim čitateľom v krátkosti predstav.

„Volám sa Jozef Valachovič, no všetci, čo ma poznajú už nejaký ten čas mi hovoria Kino. Ako žiak základnej školy som súťažne vesloval za klub TJ Sĺňava v Piešťanoch, odkiaľ pochádzam, a kde som aj necelé 4 roky trénoval. S aktívnym športovaním som musel prestať, prevažne zo zdravotných dôvodov. Neskôr som sa opäť dostal k športovaniu, cvičeniu a samotnému “fitness lifestyle”, ktorému sa venujem už viac ako 8 rokov. Pracujem ako tréner vo Fitness SiTy v Piešťanoch, kde mám prevažne skupinové cvičenia (crossfit, kalistenika/gymnastika, silový tréning; všetko zamerané na svalovú hypertrofiu a redukciu depotného tuku, zlepšovanie kondície a celkovej fyzickej zdatnosti, odstránenie zlých fyzických návykov ako napr. zlé držanie tela, zlepšenie zdravotného stavu a pod).

Čo ťa najviac baví, čomu sa najviac venuješ?

„Zbožňujem výzvy, nie len tie fyzické, no nie som typický súťaživý typ. Verím, že najväčší súper každého je práve on sám a prekonávanie každodenných výziev tvorí to najväčšie víťazstvo. Čo sa samotného športu týka, vidím sa najviac v (silovej) gymnastike a cvičeniu s vlastnou váhou (kalistenika). No vo všeobecnosti mám rád akýkoľvek pohyb, šport a metódu cvičenia.

Aký najväčší progres si zaznamenal na postave a  zložení tela?

„Ako bývalý športovec som už mal ako taký základ, po fyzickej aj psychickej stránke. Čím som starší, tým viac pociťujem zvýšenú schopnosť tela adaptovať sa na prípadné zmeny, v čom vidím jeden z najväčších benefitov fitness. Najväčší progres je zdravý pomer hmotnosti funkčných svalov a celkovej telesnej hmotnosti pri zachovaní (pocitovo) prijateľného percenta depotného tuku.“

Čo ti najviac pomohlo k tejto zmene?formovanie postavy

„Disciplína, prístup, moje rokmi vyskúšané know-how a tréningové princípy, pozitívny “mindset”, zvedavosť a chuť vzdelávať sa.“

Aká strava ti pomohla dosiahnuť nárast svalovej hmoty?

„Som zástanca princípov Intermittent Fasting (prerušované hladovanie) a Warrior Diet (diéta bojovníka). Tieto som si upravil podľa svojich pocitov a potrieb, pričom ponechávam základy, t.j. minimalizovanie počtu jedál/porcií za deň. Stravu mám zloženú prevažne z rýb, bravčového a hovädzieho mäsa, vajec, tučných syrov, ryže, strukovín a veľa ovocia a zeleniny. Pre maximálnu svalovú hypertrofiu a zlepšenie procesu superkompenzácie mi toto nastavenie vyhovuje. Rovnako aj z časového hľadiska. Doplňujem to najmä s BCAA, kreatínom a kazeínovým hydrolyzátom.“

Akú stratégiu cvičenia a stravovania by si odporučil začiatočníkovi, ktorý sa pokúša o nárast svalovej hmoty?

„Na začiatku je dôležitý najmä zdravotný stav a telesná kompozícia. Nie všetci sme ideálne stavaný na všetky rôzne záťaže a samotná voľba vhodného programu a diéty je veľmi individuálna. Základ je poznať svoje telo a vedieť s ním narábať, od toho sa potom odvíjajú už náročnejšie metodiky. Najviac sa vyplácajú vlastnosti ako disciplína, trpezlivosť, dodržiavanie zásad racionálneho stravovania, pozitívny prístup ku svojim cieľom a metódam potrebným na ich dosiahnutie, plánovanie na základe sebareflexie a sledovanie zdravotného stavu a pocitov, počúvanie svojho tela a znova disciplína.“

S akými najväčšími chybami si sa stretol u tvojich zverencoch? 

„Málokto si uvedomuje, akým silám musí odolávať naše telo pri pohybovaní s objektami (napr. aj činky, rôzne náradie a iné cvičebné pomôcky). Vektory síl pôsobiace na náš pohybový aparát sú veľmi často podceňované a preceňovanie sa je veľmi obľúbený zlozvyk. Sám som si prešiel zraneniami ako natrhnutie úponu bicepsu, natiahnutie úponu a následný zápal prednej a bočnej hlavy ramena a presilenie a následný zápal rombického svalu. Vždy si treba uvedomiť, že naše telo funguje ako jeden nástroj a v prvom rade musíme vždy zohľadniť jeho najslabší článok. Nemôžeš chcieť dvíhať veľké záťaže, keď máš problém s držaním tela pod.“

formovanie postavyA akými najväčšími omylmi si sa stretol pri svojej práci – najmä čo sa týka stravovania a výživy?

„Zlé pochopenie princípov (či už vlastnou alebo vinou niekoho iného) stravovania a programovania tréningu, ľahostajnosť a lenivosť (pramenia zo zanedbania disciplíny), strach (veľakrát neopodstatnený, najmä u žien, napr. z nárastu svalov), nedostatok trpezlivosti a motivácie po istom čase (väčšina ľudí chce všetko a hneď), viera v časovo obmedzené diéty a neschopnosť prijať fakt, že fitness je životný štýl a nie proces, zle nastavené priority (napr. ciele hraničiace s anorexiou), zanedbávanie zdravotného stavu, preceňovanie doplnkov výživy, preceňovanie bielkovín, strach z tukov, zbytočné závislosti (napr. rafinovaný cukor), uprednostňovanie výzoru pred podstatou vyváženej telesnej kompozície (napr. som chlap, tak musím mať veľké ruky, nohy mi netreba, dám si dlhé nohavice), zanedbávanie princípov racionálnej stravy.“

Aký je tvoj názor na fitness a stravovanie v súčasnosti?

„Fitness, ako životný štýl sa stále vyvíja a ruka v ruke s ním aj problematika stravovania sa. Moderná doba = internet dáva priestor nekonečným diskusiám a desiatkam názorom, čo je (niekedy) dobré, ale aj (vo väčšine prípadov) zlé. Netreba zabúdať na individualitu a zdravotný stav. Tie sú vždý kľúčovými faktormi, ktoré priamo ovplyvnia náš prípadný progres. Každý z nás je jedinečný a potrebuje v istom smere individuálny prístup. Venujme sa viac sebe a výsledky sa dostavia.“

Kinovi ďakujem za rozhovor a hodnotné rady, a prajeme mu veľa úspechov!