Jeseň je pre viacerých najkrajším obdobím. Teplé lúče slnka lákajú ľudí ísť von a vychutnať si posledné dni tepla pred dlhou zimou. Avšak veľké výkyvy teplôt a neprimerané oblečenie môžu spôsobiť, že prechladnete.
Aby bol organizmus dostatočne silný a odolný voči nepriaznivým vplyvom na zdravie musíte si vybudovať silnú imunitu. Niekto sa so silnou obranyschopnosťou už narodil a je odolný takmer voči všetkému, a naopak niekto má imunitu oslabenú a musí sa s prechladnutím častejšie vysporiadať. O silnú imunitu a zdravie sa treba neustále starať, k čomu prispejete ak budete dodržiavať tieto základné pravidlá:
- Najúčinnejšou silou je pestrá strava zložená zo sezónnej zeleniny a ovocia. Vitamín C je výborným tvorcom imunity a nachádza sa najmä v citrusových plodoch (citróny, pomaranče, grepy), čiernych ríbezliach, šípkach, zelenej zelenine – paprika, šalát, kapusta. Nemali by ste preto zabúdať na ovocie, ktorým do tela dostanete veľké množstvo vitamínov. Sezónne sú najmä jablká, ktoré regenerujú organizmus a zo svojej šupky do tela uvoľňujú látky s liečebným a preventívnym účinkom. Jablká môžete kombinovať s orechmi (vlašské, lieskové), ktoré obsahujú veľa vitamínov, hlavne skupiny B a E, ale obsahujú aj vzácne oleje a bielkoviny.
- Športovanie je neoddeliteľnou súčasťou pre vaše zdravie. Prechádzka na čerstvom vzduchu niekde vonku alebo v prírode veľmi prospieva vášmu telu a pridáva na pozitívnej energii. Aspoň pol hodina na čerstvom vzduchu každý deň prinesie pozitívne účinky, ktoré určite pocítite ako na zdraví tak i na vašej nálade.
- Jeseň môže byť pre niektorých ľudí deprimujúce a stresujúce obdobie najmä u tých, ktorí sú náchylní na biorytmy organizmu, preto ich môže jeseň znepokojovať a znižovať i imunitný systém. Ideálnou prevenciou je relaxácia, napríklad pri vašej obľúbenej činnosti ako čítanie dobrej knihy s horúcou šálkou bylinného čaju.
- Ďalším krokom pri prevencii je primerané oblečenie. Jesenné počasie je typické výkyvmi teplôt, preto dbajte na to, aby ste boli vždy dostatočne teplo oblečení a neprekvapilo vás náhle ochladenie. Náš tip: noste so sebou dáždnik aby ste sa vyhli premoknutiu a taktiež šatku, ktorú určite využijete ak sa náhle objaví silnejší
Ak vás i napriek prevencii prechladnutie dostihlo, nezúfajte a vyskúšajte osvedčené tipy:
- Dôležitý je pokoj a relaxácia v teple domova
- Pite veľa čajov (zázvorový, lipový, šípkový, repíkový)
- Zvýšte príjem ovocia a zeleniny (najlepšie je čerstvá a sezónna zelenina a ovocie)
- Uvarte si doma slepačí vývar
- Dajte si denne 3 lyžičky medu
- Konzumujte cesnak (najlepšie surový )
- Vyskúšajte jeden z nasledujúcich tipov
Domáce tipy pre uzdravujúce recepty:
- Zmiešajte klinčeky, čerstvý zázvor a štipku mletej škorice. Zmes zmiešajte s dvomi hrnčekmi horúcej vody a pridajte dve lyžičky medu. Klinčeky pôsobia ako antiseptikum a zázvor so škoricou majú protizápalové účinky.
- Čiernu reďkovku ošúpte, nakrájate a zalejete medom. Nechajte v chladničke kým nepustí šťavu (max. do druhého dňa) a dávajte po lyžičkách 3 krát denne. Je skvelá na zvýšenie imunity.
- Jednu veľkú cibuľu ošúpte, nakrájate a zalejete medom. Nechajte na tmavom mieste odstáť kým cibuľa nepustí šťavu (aspoň 4 h) a dávajte po lyžičkách 2 krát denne. Je to vynikajúce pri bolestiach hrdla.
- Cibuľový čaj- nakrájanú cibuľu zaliať vriacou vodou. Necháte postáť 10 min, precedíte a dosladíte medom. Pomáha hlavne pri zápaloch hrdla, hlasiviek.
- Pred spánkom vyskúšajte „Jarčiho“ recept na zlepšenie imunity a zníženie príznakov nachladnutia: horúce pivo zmiešajte s lyžicou medu a pridajte surové vajíčko.
Jeseň je krásna ale i nepredvídateľná. Ak jesenné počasie prekvapí vaše zdravie, buďte pripravení! Je veľa domácich typov a rád, ktoré pomôžu zvýšiť imunitu a tým odolať prechladnutiu. Siahnite preto po ,,babičkovských radách“ a využite liečivé účinky potravín, ktoré nám ponúka príroda.
(Autori článku: tím výživového štúdia v spolupráci s Mária Vašeková)